Možná vás to překvapí, ale nepatří mezi ně odpadkový koš ani záchodová mísa. Jsou to místa, která jsou obtížně dostupná nebo přehlížená. Nemusíte je drhnout každý den, ale věnujte jim pozornost alespoň při jarním úklidu. Podívejte se, kde je najdete.
- Odvrácená strana radiátoru
Ti, kteří mají doma klasické radiátory, určitě přesně vědí, kolikrát za rok je čistí. Většinou to lze spočítat na prstech jedné ruky. Čím jsou jejich tvary členitější, tím více prachu a nečistot se na nich nahromadí. Nezapomeňte na to při velkém úklidu. Domácnosti, které vyhřívají podlahovým topením, tak mají o jedno ložisko špíny a bakterií méně.
Tipy na čištění: Nejjednodušším způsobem je nasadit na vysavač vhodný nástavec – kartáček, který se vejde do mezery mezi radiátorem a stěnou, případně do mřížek výdechů. Pořádně vysajte všechny skryté části radiátoru a nejlépe i stěnu za ním. Alespoň jednou ročně byste jej měli i umýt s hadříkem namočeným ve vodě se saponátem. Velmi účinné je také radiátor vyčistit tlakovým parním čističem.
- Spáry mezi dlaždicemi
Dlaždice a kachličky jsou krásné, ale mají temnou stránku – spárovací hmotu. Kvůli své světlé barvě a porézní povaze je tento materiál náchylný k nasávání tekutin a tvorbě skvrn. Čištění spár je poměrně zdlouhavá práce, ale pokud jej zařadíte alespoň párkrát za rok do programu úklidu, můžete snížit tvorbu plísní. Tomuto nesváru lze předejít už při navrhování koupelny – pokud zvolíte bezspárovou dlažbu, máte o jeden hygienický problém méně.
Tipy na čištění: K čištění spár je nejlepší kartáček, pokud byste chtěli být velmi precizní, tak můžete použít i starý zubní kartáček. Ponořte ji do vody a spáry řádně vydrhněte. Velmi vám to usnadní octová voda nebo další skvělé domácí řešení – směs peroxidu vodíku a sody bikarbony.
- Soklové lišty
Jak často myslíte na soklové lišty? Ano, to jsou ty destičky pokrývající nejnižší část stěny. Jelikož nejsou umístěny ve výšce očí, obvykle nám jejich znečištění uniká. Nikomu se nechce je čistit po klečačky, ale jednou za čas se to vyplatí.
Tipy na čištění: Soklové lišty můžete vysát nebo oprášit dlouhou prachovkou z peří, abyste se nemuseli ohýbat. Alespoň při velkém úklidu je dobré je vyčistit teplou vodou a saponátem. Velice praktickým nástrojem je při tom utěrka Magic Eraser nebo houbička Magic Sponge.
- Sprchová hlavice
I když se mnozí z nás sprchují denně, málokdy se blíže podíváme na sprchovou hlavici. Pokud bychom se dívali častěji, pravděpodobně bychom si všimli, že mnohé z dírek jsou ucpané. Postupem času se ucpou vodním kamenem nebo plísní. Chcete-li čistou sprchu, občas je pročistěte.
Tipy pro čištění: Dobrou volbou jsou čističe určené k odstraňování vodního kamene a plísní. Pokud můžete hlavici odšroubovat, namočte ji do roztoku stejného množství octa a horké vody. Pokud ji odmontovat nevíte, naplňte roztokem plastový sáček a omotejte jej kolem sprchové hlavice. Nechte působit několik hodin a poté pusťte vodu.
- Odtoková zátka
Dalším živným místem pro bakterie a plísně je ucpaný odtok. Pokud voda v umyvadle nebo vaně začne pomalu odtékat, stává se z něj ráj mikrobů. Nemusíte okamžitě kupovat novou zátku, stačí si ohrnout rukávy a vyřešit problém.
Tipy pro čištění: Vytáhněte zátku a vyčistěte ji pod teplou nebo horkou vodou se saponátem, případně použijte čistič na vodní kámen. Před čištěním hadrem namočte zátku na několik minut do roztoku octa nebo saponátu.
- Okolí záchodové mísy
Paradoxem je, že podle několika výzkumů jsou naše toalety skutečně jedněmi z nejčistších míst v domácnosti. Vědci se domnívají, že je to zejména proto, že toaletu jaksi podvědomě považujeme za špinavou a proto jejímu čištění a dezinfekci věnujeme zvýšenou pozornost. No na její okolí, dlaždičky a kachličky, trochu zapomínáme. Přitom se právě tam usazují kapky ze záchodové mísy a pěkně si tam vegetují.
Tipy na čištění: Při mytí podlahy na záchodě si dejte záležet a projeďte dezinfekčním roztokem okolí WC, vodorovné i svislé. Jednou za čas můžete tato místa dezinfikovat roztokem kuchyňské soli, sody bikarbony a peroxidu. Roztok nechte hodinu působit a otřete vlhkým hadříkem.
- Kuchyňská houba
Než se pustíte do mytí nádobí po večeři, zastavte se a dobře se podívejte na svou spolehlivou houbu. Podle odborných studií je kuchyně nejšpinavější oblastí v celém domě a speciálně v ní vedou houbičky a hadříky na nádobí. Rodina bakterií, která zahrnuje také salmonelu a E. coli, byla nalezena ve více než 75 % z těchto pomůcek. Jednoduchým trikem, jak zajistit jejich čistotu, je vyměňovat je jednou za týden nebo je podrobit zvláštní čistící „kúře“.
Tip na čištění: Navlhčenou houbu minutu vařte v mikrovlnné troubě (ne kovovou). Můžete ji dokonce namočit do roztoku čajové lžičky koncentrovaného bělidla v litru teplé vody. Dalším způsobem čištění je vložit ji do myčky nádobí – nastavte ji na nejteplejší cyklus.