spot_img

Vyvýšené záhony jsou kreativní i praktické: přinášíme vám 15 inspirací

Ostatní právě čtou

Máte na dvoře nekvalitní půdu, málo místa nebo se vám nechce zahradničit po klečkách? Potom jsou vyvýšené záhony pro vás skvělou volbou. Podívejte se, jak tvořivě si je můžete vyrobit a jaké další výhody tím získáte.

 1. Vestavěné záhony
  Když si vytvoříte vyvýšený záhon namísto obyčejného, můžete jej umístit tam, kde je nejlepší slunce nebo stín pro rostliny, které chcete pěstovat. Můžete jím také zabránit tunelujícím škůdcům, aby zničili úrodu. Rostlinám se v něm daří lépe, neboť můžete kontrolovat kvalitu půdy a odtok vody. Při budování vyvýšeného záhonu však není třeba zapomenout na dně výkopu jako první vrstvu vytvořit organickou drenáž z kamínků, větviček, listí, sena či slámy. Pokud postavíte boky dostatečně široké na to, abyste vytvořili lavičku, můžete dokonce při zahrádkářství sedět. Pro ty, kteří mají problémy se zády, to usnadní péči o rostliny.
 2. Plechové záhony
  Velkou výhodou vyvýšených záhonů je i to, že sedí vysoko nad hranicí přízemních mrazů, takže půda se na jaře rychleji prohřeje a vy můžete spíše začít s výsadbou. Plech se snáze formuje do tvarů. Je to také skvělý způsob, jak poskytnout teplo potřebné k pěstování středomořských rostlin, jako je šalvěj či levandule, protože kovové bočnice, obruby, v půdě dobře udrží okolní teplo ze slunce.
 3. Hotové vyvýšené záhony
  Pokud se vám nechce tvořit zahradní architekturu vlastníma rukama, pěkné hotové modely si můžete koupit i v sítích pro kutily nebo u výrobců zahradních doplňků ze dřeva na zakázku. Ideální záhony by neměly být širší než 140 centimetrů a je třeba je umístit tak, abyste se k nim snadno dostali (alespoň ze tří stran). Vhodnou výšku záhonu si určitě sami. Většinou se pohybuje v rozsahu 30 až 50 cm, ale pokud si je přizpůsobíte výše, můžete je ošetřovat i vestoje.
 4. Bylinková spirála
  Spirálovité zahrádky, jako je tento spirálový záhon, jsou oblíbenou permakulturní technikou. Zvětšují velikost využitelné plochy pro pěstování, aniž by zabíraly více místa ve vaší zahradě. Můžete je jednoduše postavit z kamene, cihly, dřeva nebo jen navršit zeminu. Neobvyklý tvar a vír rostlin tvoří poutavý ústřední bod zahrady. Na obrázku jsou oblíbené bylinky, ale pomocí spirálového designu můžete pěstovat cokoli.
 5. Vyvýšené záhony z palet
  Palety jsou cenově dostupnou záležitostí, ale abyste záhon udrželi v plné kráse co nejdéle, musíte o ně pečovat. Voda a povětrnostní podmínky na nich zanechávají své stopy. Dřevo natřete vápenným hydrátem a vystelte zahrádkářskou fólií, aby se zlepšilo vázání vlhkosti a prodloužila životnost dřeva.
 6. Vyvýšený záhon jako dělící prvek
  Vyvýšené záhony jsou skvělou volbou pro dvory se strmými svahy. Vybudováním záhonů v jejich nejnižších částech můžete vytvořit iluzi rovné zahrady. Udělejte je dostatečně široké, abyste mohli mít vrstvené celoroční květinové záhony či lemující pás na kraji zahrady.
 7. Žlabové záhony
  Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit vyvýšené záhony, je využít plechová nebo dřevěné žlaby či koryta ke krmení zvířat. Nevyžaduje se zde žádná montáž, ale před přidáním půdy nezapomeňte vyvrtat drenážní otvory na dně. Kov dodává zahradě industriální vzhled a vede teplo, rostliny tak mohou během nejteplejší části léta potřebovat trochu vody navíc.
 8. Vyvýšené záhony na míru
  Vyvýšené záhony se vejdou téměř do každého prostoru, s trochou kreativity však vytvoříte celé zahradní posezení. Tento vícepatrový záhon obsahuje jednoduché rovné linie a patří k němu také kůlna na květináče, zahradní lampa a venkovní jídelní kout. Když se rostliny rozrostou a dřevo zvětrá, tato zahrada nabude přirozeného rustikálního vzhledu.
 9. Altán s vyvýšeným záhonem
  Použití mřížky nebo altánu na vyvýšeném záhonu ještě více zjednoduší sklizeň zeleniny a udržuje ji úhlednější, než když se rozprostírá na zemi. Design může být velmi jednoduchý, stačí vytvořit rám ve tvaru A ohnutím dvou bambusových tyčí, jejich přivázáním a natažením zahradní sítě. Vertikálnímu zahradnictví jsme se již věnovali, umožňuje pěstovat více rostlin, aniž by zabírali spoustu místa.
 10. Architektonické rozložení
  Zahrady v malých prostorách mohou často působit nepořádně a zanedbaně. Naopak vyvýšené záhony lemující tuto zahradu s chodníkem vypadají jako dobře promyšlené. Formujte záhony do libovolného tvaru z cihel, dlaždic nebo kompozitního podlahového materiálu. Nejenže vymezují prostor, ale také zvětšují zahradu tím, že rozdělují výhled a poskytují další posezení ve stinné části zahrady.
 11. Barevné betonové bloky
  Existuje mnoho způsobů, jak postavit vyvýšené záhony z recyklovaných materiálů a betonové bloky jsou jedním z nejoblíbenějších. Tento zahradník šel ještě o krok dále a vylepšil zahradu malým barevným nátěrem. Buďte však opatrní – betonové bloky obsahují vápno, které může zvýšit pH půdy. Pro jistotu používejte rostliny, kterým se daří v zásadité půdě.
 12. Patrový vyvýšený záhon
  Vyvýšené záhony mají velmi málo limitů. Tento vícepatrový vypadá jako pagoda nebo fontána. Když květiny vyrostou, možná ani neuvidíte krásný dřevěný rám, který je podpírá. Vypadá dobře po celý rok. Během svátků jej můžete ozdobit i sezónní zelení a dekoracemi a dodat mu atmosféru vánočního stromku.
 13. Záhon z garážových vrat
  Poohlédněte se ve své kůlně či sklepě nebo navštivte bazar, kde se povalují předměty, ze kterých by se daly vyrobit atraktivní, lehce sestavitelné vyvýšené záhony. Zahrádkářka v Life at the Cottage vytvořila svou kuchyňskou zahradu z několika vinylových panelů garážových vrat. Tento záhon vypadá atraktivní, vyžaduje nenáročnou údržbu, nevyžaduje hydroizolaci ani nátěr a vydrží déle než většina dřevěných výrobků.
 14. Zapuštěný záhon
  Namísto toho, abyste jen terasovali celou plochu svažitého dvora, můžete vytvořit zahradu ve výši očí. Kamenná terasa a opěrné zdi vytvářejí přitažlivou zahradní cestu a prostor k posezení obklopený vyvýšenými záhony. Tato scéna vyžadovala hodně odstraňování půdy a kamenických prací, ale vydrží roky.
 15. Záhon z přepravek
  Změňte nepotřebné přepravky na přenosný vyvýšený záhon. Jednoduše se nastavuje a můžete jej nakonfigurovat do libovolného tvaru. Pokud potřebujete své rostliny blíže ke kuchyni nebo je chcete umístit na stinnější místo, jednoduše zvedněte přepravku a přemístěte. Tyto nádoby jsou již vybaveny drenážními otvory. A když potřebujete vyměnit půdu, stačí přepravku vysypat do kompostu a začít znovu.
- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel