spot_img

Návštěva banky vs. online srovnání hypotéky: Co se více vyplatí?

Ostatní právě čtou

Pokud jste si už někdy vyřizovali hypotéku, určitě jste se zamýšleli nad tím, jestli je lepší jít do banky nebo si udělat online srovnání z pohodlí domova. Před tuto otázku je postavena většina z nás, někteří i vícekrát za život. Nejdůležitější je ale všechny nabídky bank dobře zvážit a konečný výběr si důkladně promyslet. V dnešním článku se dozvíte, která možnost se více vyplatí.

Proč se vyplatí návštěva banky?
Vyřízení hypotéky bylo ještě donedávna považováno za komplikovaný proces, který vyžaduje plnou asistenci banky. Příchod internetu však mnohé změnil iv tomto ohledu a lidé si tak mohou vybrat výhodnou hypotéku iz pohodlí domova. To však neznamená, že návštěva banky je již považováno za něco zbytečného. Právě naopak. I jedno i druhé má své výhody a nevýhody.

Osobní kontakt je v mnoha ohledech důležitý, rychlý a efektivní způsob, jak řešit problémy. Výjimkou není ani hypotéka. Ve většině poboček bank je k dispozici finanční poradce, jehož hlavní pracovní náplní je s klienty řešit a konzultovat proces vyřizování hypotéky.

Na začátek vám finanční poradce na základě vašich požadavků a představ o hypotéce představí nejvýhodnější nabídku banky. Následně s vámi přebere RPSN (roční procentní sazba nákladů) a úroky hypoteční nabídky.

Odpoví vám také na dotazy ohledně různých variant využití hypotéky. Prokonzultuje s vámi optimální výši hypotéky na základě vašeho příjmu, dobu její splatnosti, poplatky a upozorní vás také na různé doplňkové služby.

Výhody online srovnání hypoték
Podobné služby, jako při osobní schůzce v bance, můžete dosáhnout i online. Avšak to nejdůležitější je, že jím získáte univerzální přehled o jednotlivých hypotečních nabídkách napříč celým spektrem slovenských bank. Budete mít tak jistotu nízké úrokové sazby hypotéky a přehled v základních poplatcích.

Mezi další výhody online srovnání hypoték patří:

rychlé a jednoduché online vybavení z pohodlí domova,
poradenství při výběru hypotéky je zdarma,
získání přehledu o všech nabídkách hypoték z různých bank,
jednoduché a pohodlné vyřízení refinanční hypotéky na splacení starého úvěru,
samozřejmostí je i americká hypotéka – bezúčelová hypotéka na cokoliv,
přehled o možnostech mimořádných splátek a předčasného splacení úvěru.
Možností online srovnání hypoték je na internetu několik. Po vyplnění online formuláře a jeho odeslání vám obvykle zavolá školený operátor, který s vámi probere všechno to, co finanční poradce při osobní schůzce. Online srovnání vám tak usnadní a urychlí shromažďování informací o jednotlivých nabídkách bank, aniž byste je museli osobně navštěvovat.

Unsplash
Návštěva banky vs. online srovnání – nevýhody
Při online srovnání hypoték žádný porovnávač nepopisuje přesný interní proces poskytování hypoték jednotlivými bankami. Každá banka totiž ohledně bonity přistupuje ke klientům různým způsobem (analýza rentability, potřebné dokumenty ohledně příjmu…). Například pokud vám jedna banka neposkytne úvěr, tak to ještě nutně nemusí znamenat, že ho nedostanete v jiné bance.

V bance ale zase nezískáte tak velký přehled o trhu s hypotékami. Finanční poradce banky se většinou snaží budit dojem, že nejvýhodnější podmínky má právě ta banka, ve které pracuje. Pokud tedy preferujete nezávislý pohled na hypotéky využijte online porovnávač.

Na co je třeba si dát pozor při hypotéce
Základem u každé hypotéky je dát si pozor na podmínky, které jako žadatel musíte splňovat po celou dobu splatnosti hypotéky. Ty se dozvíte osobním kontaktem v bance i online porovnáním. Pozor je třeba si dávat zejména na následující:

Fixace – fixování na kratší období je za menší úrok. Ovšem v období vysoké inflace a rychlého růstu cen neváhejte a raději si zvolte fixování úroku na dlouhé období (10 let a více).
Mimořádně bezplatné splátky – je výhodou, pokud můžete dělat mimořádné splátky i mimo výročí fixace. V bance se na to určitě zeptejte.
Znalecký posudek – můžete si najmout externího nebo interního znalce. Pamatujte ale na to, že posudek od externího znalce nemusí banka vždy akceptovat. Ideální je, pokud je spolupráce znalce a banky co možná nejužší.
Předčasné splacení – banka má právo na maximálně 1 % z předčasného splacení části úvěru, a to i za předpokladu, že předčasně splácíte více než 20 % ze zbývající jistiny.
Poplatky – nejlepší je informovat se přímo v dané bance, kde si plánujete vzít hypotéku. Online srovnání vám dá pouze orientační představu o základních poplatcích, ale nedozvíte se všechno. Informujte se například io poplatcích za změny na hypotéce, za vynětí spoludlužníka, za upomínky…
Velmi důležité je také pojištění splácení úvěru. Dobře si prostudujte podmínky pojistného krytí. Pamatujte také na to, že zvýhodněný úrok může být vázán na vedení jiných produktů v bance – běžný účet, pojištění úvěru, kreditní karta.

- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel