Z malého dvojdomku na rušné bratislavské ulici se přestavbou jedné jeho části podařilo vytvořit moderní a komfortní bydlení. Vyrostla tak architektonicky zajímavá novostavba s dostatkem soukromí, která zapadá do okolního prostředí a respektuje původní archetyp dvojdomku se sedlovou střechou. Svůj domov zde našel architekt Michal Lang s rodinou.
Cílem návrhu bylo vytvořit útulné místo pro život čtyřčlenné rodiny ukryté před nechtěnými pohledy a oddělené od ruchu velkoměsta. Architektům Michalu Langovi a Borislavu Benedekovi z ateliéru LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS se to podařilo půdorysným rozšířením domu skoro na hranici parcely a oddělením zahrady od rušné ulice. Snížit hluk přicházející od cesty vyřešila částečně i kompaktní fasáda s obkladem z lícových cihel a dispoziční rozložení jednotlivých místností.
Stylová novostavba
Prvotním plánem bylo pouze přestavět a dostavět polovinu dvojdomku. Kvůli špatnému stavu původních konstrukcí to však nebylo možné a na rušné ulici v Trnávce vznikla nakonec novostavba se čtvercovým půdorysem. „Původní dům jsme rozšířili o jednopodlažní přístavbu, která tvoří hlukovou, prachovou a také optickou bariéru vůči Bulharské ulici,“ říká Michal Lang, jeden z autorů přeměny a zároveň majitel domu. Dominantním rysem přístavby jsou velké prosklené plochy, které harmonicky propojují interiér s exteriérovou terasou a zelená střecha se světlíkem. Velkoformátová okna i světlík přivádějí do denní obytné zóny dostatek světla a čerstvého vzduchu. Při přestavbě domu se o půl metru zvedla úroveň hřebene sedlové střechy, díky čemuž bylo možno zobytnit také podkroví. Užitná plocha domu se tak zvětšila z 88 na 150 m2.
Fasáda s cihlovým obkladem
Bariéru od rušné ulice tvoří kompaktní fasáda. Obvodové konstrukce domu jsou zatepleny izolačními lamelami z minerální vlny. Fasádu přístavby sjednocuje s uliční zástavbou kontaktně lepený obklad z lícových cihel. Ten se vyrábí z hlíny a své finální vlastnosti nabývá výpalem při teplotě až 1 250 °C. Díky tomu si cihlová fasáda zachovává stálobarevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům po celou dobu své životnosti. „Obkladové pásky TERCA jsme zvolili proto, že jsou barevně i strukturálně různorodé a nemonotónní a mají pěkný přírodní vzhled. Jsou také bezúdržbové a odolné vůči zašpinění i mechanickému poškození. Tento cihlový obklad má široké možnosti použití, využili jsme jej na ostění, parapety i další detaily,“ zdůrazňuje Michal Lang. Majitel vyzdvihuje také výborné akustické vlastnosti obkladu, které jsou z důvodu hluku z ulice pro rodinu neocenitelné.
Návrat k přírodě
Na fasádě domu i vchodových dveřích byl použit obklad Oud Laethem WF v přírodním odstínu, který je barvou příbuzný zemi či půdě, čímž se nejvíce blíží podstatě přírody. Textura keramického obkladu řazeného vertikálně evokuje kladení nosného zdiva. „Z důvodu zvýraznění horizontální spáry a volného řazení vertikálních spár je hmota ve výsledku horizontální a vyvážená s příjemnějším měřítkem. Plasticita pláště se podpořila jednak oříznutím vertikálních hran obkladu přecházejících do ostění, čímž vzniká kontrast rustikální – čelní plochy obkladu vůči architektonické – technické hraně a také zvýrazněním hloubky tmavšího spárování,“ zdůrazňuje architekt.
Prosvětlené podkroví
Na střeše se použila falcovaná hliníková krytina v šedo-bílém odstínu. Střešní rovina se zateplila nadkrokevní izolací z PIR panelů a minerální vlny. Přinést dostatek světla a vzduchu do podkrovní části rodinného domu se podařilo prostřednictvím střešních oken s černým rámem, které představují nejnovější designový trend a dokonale podtrhly celkovou podobu novostavby. Součástí střešního okna je nízkoenergetické bezpečnostní trojsklo s redukcí vnějšího hluku, samočisticí vrstvou a vrstvou proti rosení vnějšího skla.
Precizní detaily iv interiéru
Rukopis architektonického studia LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS cítit také v interiéru rodinného domu. Tvoří jej monochromatický základ, díky kterému vyniká kresba přírodních materiálů. V přízemí, jehož součástí jsou obývací pokoj, ložnice a jídelna s kuchyní se použila kombinace pohledových betonových ploch stěn a stropu, k nimž se doladily vestavěné kusy nábytku ve světle šedém odstínu. S pohledovým betonem barevně ladí také masivní dřevěná dubová podlaha v šedém dekoru. Podkroví tvoří otevřený multifunkční prostor s televizí a hostovacím roztahovacím futonem. Noční zónu doplňují dva dětské pokoje fungující jako společný otevřený prostor a odděluje je pouze nábytkový blok šatníku. Přírodní lino na podlaze je spolu s vnitřními plochami vestavěného nábytku šatníku dětských pokojů barevně sjednocené s pohledovým betonem. Pohledové plochy šatníku jsou v bílém matném odstínu a podtrhují barevnost přiznaného krovu. Jednotlivé podlaží vzájemně propojuje vzdušné ocelové schodiště.