spot_img

Zahrada v zimě: Jak si poradit se sněhem?

Ostatní právě čtou

Stromy bez listí, zahrádka bez úrody. Na první pohled se může zdát, že zahrada v zimě nepotřebuje žádnou pozornost. Ve skutečnosti vyžaduje péči v každém ročním období. Víte, jak je třeba o zahradu pečovat, když napadne sníh?

Zimní období a pořádná nadílka sněhu těší každoročně mnoho lyžařů, snowboardistů i děti. Zahrádkáři mají často s přicházejícími mrazy hlavu ve smutku. Zejména tehdy, když těžká bílá peřina zničí jejich dlouholetou snahu a v zahradě či na dvoře způsobí škody.

Sníh v zahradě je dobrý pomocník, ale špatný pán. Jemná pokrývka chrání dřeviny před ostrým mrazivým větrem, avšak velké množství těžkého mokrého sněhu může lámat keře a větve stromů. Poradíme vám tipy a triky, jak rychle odhrnout sníh, jaká opatření učinit, abyste předešli zničení úrody a jak mít správně zazimovanou zahradu.

Jak k rychlému odhrnutí sněhu?
Pohled na krásnou bílou zasněženou krajinu je kouzelný, ale někdy umí sníh pořádně zkomplikovat život. Hlavně, pokud bydlíte v části země, kde bohaté sněhové nadílky nejsou jen výjimečně, ale pravidelně každou zimu. Pokud si ráno rádi déle pospíte a odhrnování sněhu manuálně lopatou si neužíváte, vaše starosti může snadno a rychle vyřešit sněžná fréza. Někdy se možná považovala za „luxus“ a byli jsme zvyklí na ruční odhrnování. No tak jako jiné domácí spotřebiče, i ona patří k pomocníkům, kteří s malou investicí ušetří spoustu námahy a času. Zároveň před těžkým a mokrým sněhem ochráníte trávník.

Kam se sněhem?
Ať už sníh z chodníků odklidíte ručně nebo pomocí sněžné frézy, je důležité, abyste jej neskladovali na jedné velké ploše, která bude dlouho tát, často i do začátku jara. Abyste využili pozitivní vlastnosti sněhu, rozhazujte jej po trávníku i záhonech v nízké rovnoměrné vrstvě. Bílá sněhová pokrývka bude v takovém případě plnit skvělou izolační funkci, ochrání trvalky před mrazem a zároveň postupným tání zajistí dostatečnou vláhu.

Sníh rychle pryč
V zimních měsících klesne teplota vzduchu často pod bod mrazu. Větve stromů jsou tehdy mimořádně křehké. Živý plot, okrasné keře a stromky si s velkou nadílkou sněhu nedokážou poradit bez vaší pomoci, proto je třeba na to myslet a občas sníh opatrně setřást. I když se to nezdá, váha sněhu je opravdu vysoká a slabé větvičky snadno poláme. Sníh je nutno odstranit jemným koštětem i ze zahradního nábytku, skleníku či krmítka pro zvířátka, aby se pod velkou váhou nezničily.

Příprava je důležitá
Většina rostlin a stromů se dokáže bez problémů přizpůsobit nižším teplotám, ale v rámci přípravy před zimou jim můžete pomoci zvládnout sněhovou nadílku snáze. Kořeny před zamrznutím ochrání vrstva mulčovací kůry nebo suchého listí, kterou shromáždíte kolem dřeviny.

Rostliny v květináči můžete přesunout na jižní stranu zahrady, případně do závětří. Menší jehličnany, jako například tuje, obalte jutovinou, aby v zimě nezmrzly. Nezapomeňte na to, že jejich vrchní část musí zůstat volná. Jutovinu umíte koupit v zahrádkářských potřebách, případně může posloužit starší pytel.

Z okolí růží odstraňte napadané listí, které je zdrojem nemocí a dokonalým úkrytem pro škůdce. Zlikvidujte suché a poškozené výhonky a proveďte mírný řez horní části výhonků. Křehkým dřevinám, menším jehličnanům a okrasným trávám je třeba před zimní sezónou pomoci uvázáním, zpevněním či podpěrou. Jediný způsob, jak zahradu ochránit před sněhovou zkázou, je důkladná příprava a prevence.


Tip redakce: Krásná zahrada je srdcem každého domova.


- Advertisement -udalosti
- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -podnikatel